چای شما

تاریخ انتشار : ۲ مرداد ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۴ ق.ظ , کد خبر:   5031
آئین سنتی مذهبی عَلَم واچینی بقعه متبرکه سرتربت درییلاقات رانکوه املش برگزار می شود.

210hgrl

آئین سنتی مذهبی عَلَم واچینی بقعه متبرکه سرتربت درییلاقات بخش رانکوه شهرستان املش روزجمعه دهم مردادبرگزارمی شود.

 روستای  سرتربت رانکوه

به گزارش صبح رانکوه: سرتربت مدفن چهار تن از سلاطین کیائی و دو تن از منسوبان آنهاست . ظهیرالدین مرعشی مازندرانی و مهدوی لاهیجی در آثار خود به سرتربت اشاره کرده اند:” بنا روی هم شامل دو اتاق از سنگ و گچ است که از یکی بعنوان زائرسرا و از دیگری بعنوان مسجد استفاده می شود . حیاط کوچک بقعه که با سنگ محصور شده بدون سقف و سر پناه می باشد. ( گالشها و دهقانان ییلاقی معتقدند:هیچ سقفی بر بقعه پایدار نمی ماند و هر بار تصمیم گرفته شد بمنظور مرمت و بازسازی، سقفی بر بقعه احداث نمایند ، کمتر از یک هفته ، باد سقف آنرا از جا می پراکند.!!)

سرتربت شش مزار را در بر گرفته است. چهار مزار دارای سنگ قبر مکتوب و دومزار دیگر بدون سنگ قبر است. چهارتن عبارتند از: سلطان محمد کیا متوفی ۸۸۳ ه.ق، پسر او سلطان میرزاعلی مقتول به سال ۹۱۲ ه.ق . دختر سلطان محمد موسوم به پری سلطان متوفی ۹۰۸ ه.ق و زنی دیگر به نام حسنی متوفی ۹۰۲ ه.ق. بر سینه دیوار بنا وقف نامه ای از سنگ مرمر نصب است که نشان می دهد بنا به امر میرزاعلی کیا ، سلطان مقتدر گیلان به عنوان آرامگاه خانوادگی آل کیا ساخته شده و موقوفات زیادی در گوشه و کنار شرق گیلان از جمله ده باب از مغازه های بازار قدیمی لاهیجان ، مزارع برنج زربیجار (نقره بیجار) و چندین فقره املاک و اعیانات برای آن تدارک دیده شده است

 مراسم علم واچینی د روستای ر سربت رانکوه

طبق یک سنت قدیمی و مذهبی همه سال شب هفتم ماه محرم متولی آستانه بهمراه چند تن از ارادتمندان و نذر کنندگان آل کیا ، از املش و حومه به محل سر تربت آمده ، پس از غبار روبی از مسجد و قبور و کتیبه ها ، به اتفاق دهقانان ناحیه سمام بسوی بقعه متبرکه آقا سید ابراهیم واقع در باباجان دره حرکت می نمایند. پس از زیارت و غبار روبی آن مرقد ، اقدام به بستن علم ها با روبانهای سبز و سیاه بصورت یکی در میان می نمایند و در این شب سوگواری سالار شهیدان ، بصورت یک دسته سینه زنی بطرف سرتربت برگشته و دور مسجد و اطراف بقعه به عزاداری و مرثیه سرائی می پردازند ، آن شب علم ها را به امید برآورده شدن حاجات و نیازشان و همچنین برداشت با برکت محصولات کشاورزی  به داخل مسجد به امانت می گذارند. دهقانان مناطق ییلاقی املش ، سیاهکل و رحیم آباد  پس از برداشت گندم و جمع آوری علوفه و گالشهای چایکار پس از برداشت چین دوم چای ، بمنظور تکریم و شکر گزاری از اینکه سال پر برکتی را پشت سر گذاشته اند، با هماهنگی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و متولی آستانه سرتربت ، در یکی از ایام آدینه مرداد ماه ، مراسم “علم واچینی ” را در سطح شهرستان املش و مناطق دیلمان و اشکورات اعلام  می نمایند. مراسم علم واچینی با حضور مسؤلان ادارات  ارشاد و اوقاف و شمار زیادی از زائران  آل کیا از ساعت ۱۰ صبح تا هنگام اذان ظهر با سینه زنی همراه با نوحه خوانی و مرثیه سرائی بر گزار می گردد، سپس متولی  و ارادتمندان قدیمی آستانه روبانها ی علم ها را با سلام و صلوات پیاپی باز می نمایند. زائران نذورات خود را که عموماً وجه نقد می باشد به صندوق بقعه اهداء می نمایند . پس از اقامه نماز جماعت در حرم سرتربت ، مردم ازغذای نذری و یا از خوراکی که با خود آورده اند تناول می  نمایند. عده زیادی نیز با قربانی کردن گوسفند ، سفره ناهار را در یک فضای صمیمی و نشاط انگیز در صحن سرتربت پهن نموده مشغول صرف غذا می شوند ، در این روز با شکوه زیارت همراه با سیاحت بوده و جمعیت زائران و گردشگران که در مراسم علم واچینی شرکت نموده اند در بعضی از سالها بالغ بر چهار هزار نفر می رسد و بهمین مناسبت هر ساله بازارچه پر رونقی از سوی فروشندگان دوره گرد و کسبه ییلاقی در سرتربت دائر می نمایند.

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید