چای شما

تاریخ انتشار : ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ در ۱۰:۳۲ ق.ظ , کد خبر:   1004
آیت‏ اللَّه شیخ محمدمهدی ربانی املشی

rabaniamlashi.mp3

 جیرگوابر نیوز/ آیت‏ اللَّه شیخ محمدمهدی ربانی املشی در سال ۱۳۱۳ شمسی (نیمه شعبان ۱۳۵۳ ق) در خانواده روحانی در قم متولد شد. وی در خدمت پدرش مراتب علمی خویش را آغاز و پس از طی مراحل مقدماتی و سطح علوم حوزوی، از محضر بزرگانی چون آیت ‏اللَّه بروجردی و امام خمینی(ره) استفاده نمود. آیت اللَّه ربانی از ۱۷ سالگی در مسیر امور سیاسی قرار گرفت و در قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ فعالانه در خدمت نهضت اسلامی بود. وی با انجام سفرهای مختلف، به سخنرانی‏های تندی علیه رژیم می‏پرداخت و در این راه متحمل شش سال زندان و شکنجه و شش سال تبعید گردید.

 

آیت‏ اللَّه ربانی املشی یکی از اعضای فعال جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به شمار می‏رفت و پس از پیروزی انقلاب مسئولیت‏های مختلفی را عهده ‏دار بود که عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، دادستانی کل کشور، عضویت شورای عالی قضایی، عضویت در شورای نگهبان و نمایندگی مجلس خبرگان از آن جمله ‏اند. سرانجام این عالم ربانی و مجاهد نستوه، پس از سال‏ها فعالیت و مبارزه خالصانه در راه اسلام، در بامداد هفدهم تیرماه ۱۳۶۴ ش در اثر یک بیماری رنج آور و عارضه قلبی در ۵۱ سالگی به شهادت رسید و در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد. آیت‌الله محمد مهدی ربانی املشی از روحانیون انقلابی و مبارزی بود که در سالهای پیش از پیروزی انقلاب بارها طعم زندان و شکنجه و تبعید را چشید. ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در پست‌های مختلف سعی در کمک به نظامی داشت که سال‌ها برای آن مبارزه کرده بود. ایشان در مجلس خبرگان قانون اساسی حضور داشت و مدتی هم عضو شورای نگهبان بود؛ ایشان همچنین در شورای عالی قضایی و مجلس خبرگان رهبر نیز عضو بود؛ ربانی املشی در دوره دوم مجلس شورای اسلامی به عنوان نایب رئیس فعالیت می کرد.

 

ربانی املشی در ۲۰ آذرماه سال ۱۳۶۰ برای نخستین بار امامت جمعه تهران را بر عهده گرفت. ایشان در بین ائمه جمعه تهران کمترین حضور را به عنوان امام جمعه در تهران بر عهده داشت؛ ربانی املشی تنها ۳ بار در سنگر پر افتخار نماز جمعه، خطبه خواند و در ۱۷ تیر سال ۶۴ به شهادت رسیدند./شبکه باران

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید