چای شما

تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ در ۴:۴۳ ق.ظ , کد خبر:   643
سرانه پوشش جنگلی در گیلان پایین است

81154546-5678432

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: سرانه پوشش جنگلی گیلان برغم داشتن جنگل های انبوه ، پایین است.

 به گزارش جیرگوابر نیوز،ˈفریور نقوی ˈروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گیلان از نظر میزان برخورداری از منابع طبیعی مورد نیاز برای مردم ساکن استان درحد بحران قرار گرفته و بنابراین باید از پوشش های جنگلی آن حفاظت شود.

وی رتبه گیلان از نظرپوشش سرانه جنگل در بین استان های کشور را چهاردهم ذکر کرد و اظهارداشت: این استان از لحاظ سرانه پوشش جنگل بعد از استان های خوزستان و کرمان قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد:با احتساب جمعیت استان، میزان متوسط سرانه جنگل استان ۲۳صدم هکتار است در حالی که متوسط کشوری دو دهم هکتار است که استان از متوسط کشوری سه صدم هکتار بیشتر است.

نقوی ادامه داد: از نظر پوشش منابع طبیعی یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار اعم از جنگل و مرتع تحت پوشش است که حدود ۷۰درصد سطح استان را شامل می شود.

وی یادآورشد: استان گیلان از نظر عمق سرزمینی در خطه باریکی از حاشیه دریای خزر و رشته کوه البرز قرار گرفته که عرض آن بین ۱۵ تا ۱۰۵ کیلومتر است که بین استان های کشور کم عرض ترین استان بشمار می رود.

نقوی تصریح کرد: سطح ارتفاع رشته کوه های گیلان سه هزارمتر ذکر شده که رتبه یکم کشور در ارتفاع تلقی می شود و پراکندگی و متوسط ارتفاع آن از متوسط کشوری بیشتر است.

وی اظهارداشت: گیلان با شیب متوسط ۱۲ درصد نیز متوسط شیب بالای کشوری را دارد که ویژگی شیب بالا و داشتن رتبه پر باران ترین استان کشور، از سویی برای گیلان حسن محسوب می شود و از سوی دیگر خود به خود این استان را در ردیف پرحادثه ترین استان های کشور از لحاظ سیل خیزی قرار می دهد.

به گفته نقوی؛ بارندگی در استان به دلیل عمق سرزمینی بیشتر ، باران خیز بودن و شیب بالا می تواند با کاهش پوشش جنگلی در آن سیل ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی های گیلان از استان مازندران که رتبه دوم بارندگی کشوری بعد از گیلان را دارد، ۷۸درصد بیشتر است؛ افزود: بارندگی استان در سال ۹۰ یک هزار و ۶۳۷میلیمتر و بارندگی استان مازندران در همین سال ۹۱۹ میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه این وضعیت استان گیلان را به شدت آسیب پذیر کرده، اظهارداشت: گیلان از نظر وسعت با داشتن ۸۶ صدم وسعت کشور (زیر یک درصد) بین ۳۱ استان، رتبه ۲۹ را بعد از استان البرز و قم دارد.

۵۶۵ هزار هکتار جنگل های گیلان جزو زیست بوم جنگل های هیرکانی است که در حاشیه جنوبی دریای خزر واقع است.

این جنگل ها با قدمت چهل میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل های جنگل های جهان به شمار می آیند و از آنها به عنوان موزه طبیعی یاد می شود.

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید