چای شما

تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ در ۷:۴۳ ق.ظ , کد خبر:   557
مدیرکل حفاظت زیست گیلان: خزر، پذیرنده نهایی آلودگی های گیلان است

31331t.jpg

مدیرکل حفاظت زیست گیلان:
خزر، پذیرنده نهایی آلودگی های گیلان است

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: دریای خزر پذیرنده تمام آلودگی های گیلان و دیگر استانهای شمالی کشور است.

به گزارش جیرگوابر نیوز ، دریای خزر که گاهی بزرگترین دریاچه جهان و گاهی کوچکترین دریای خودکفای کره زمین طبقه‌بندی می‌شود، بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. سطح دریای خزر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد است و اکنون ۲۶٬۵ تا ۲۸ متر پایین‌تر از سطح دریا است. خط ساحلی دریا حدود ۷ هزار کیلومتر، مساحت آن ۳۷۱ تا ۳۸۶ هزار کیلومترمربع و حجم آب آن نیز ۷۸۷۰۰ کیلومترمکعب است.

دریای خزر در گذشته بخشی از دریای تتیس بود که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس متصل می‌کرد. از حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال پیش به تدریج راه این دریا ابتدا به اقیانوس آرام و سپس به اقیانوس اطلس بسته شد. در سال ۱۹۵۲، شوروی رود دُن و ولگا را با ایجاد آبراهی مصنوعی به هم پیوست تا کشتی‌های کوچک بتوانند از دریای خزر به دریای آزوف و دریای سیاه بروند. بدینسان دریای خزر دوباره به دریاهای آزاد راه یافت.

قسمت شمالی این دریا بسیار کم‌عمق است به طوری که تنها نیم درصد آب دریا در یک‌چهارم شمالی دریا قرار دارد و عمق آن به طور میانگین کمتر از ۵ متر است. حدود ۱۳۰ رودخانه به این دریا می‌ریزند که اکثر آن‌ها از شمال غربی به دریا می‌پیوندند. بزرگترین آن‌ها رود ولگاست که هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومتر مکعب آب را وارد دریای خزر می‌کند. رودهای کورا ۱۳، اترک ۸٫۵، اورال ۸٫۱ و سولاک ۴ کیلومتر مکعب آب را سالانه وارد دریا می‌کنند.

این دریا از نظر منابع نفت و گاز بسیار غنی است و ذخایر نفتی آن حدود ۱۷ تا ۳۵ میلیارد بشکه برآورد می‌شود. بخشی از نفت دریاچه که از میدان نفتی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برداشت می‌شود از طریق خط لوله باکو – تفلیس – جیهان به سواحل مدیترانه منتقل می‌شود.

از منابع مهم این دریا، ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر دریا و همچنین انواع ماهیان خاویاری را می‌توان نام برد.

آلودگی معضلی جدی و خطرناک برای این دریای پهناور است به طوری که با ورود سالیانه ۱۲۲ هزار و ۳۵۰ تن آلودگی از کشورهای حاشیهٔ دریایٔ خزر به ویژه آلودگی ناشی از عملیات اکشتاف و استخراج نفت، محیط این دریا را آلوده کرده و گونه‌های زیستی این دریا را در معرض خطر جدی قرار داده ‌است. در کنار آلودگیهای روزافزون دریای خزر، تکثیر نوعی شانه دار مهاجم موسوم به “نمیوپسیس” در آبهای خزر طی سالهای گذشته ضربه سنگینی بر اکوسیستم این دریا وارد کرده است. تکثیر این شانه دار مهاجم که از پلانکتونها تغذیه می کند، باعث باعث کاهش چشمگیر پلانکتونها که منبع تغذیه ماهیهای کوچک، خصوصاً کیلکا ماهی ها شده و زنجیره غذایی آبزیان را به هم زده است. کاهش ۱۰ برابری ماهی‌های کیلکا در خزر که خود منبع تغذیه آبزیان بزرگتر هستند، باعث افت چشمگیر جمعیت ماهیان خاویاری و فک دریای خزر شده است.

طبیعت بسته خزر آن را منزلگاه جانوران و گیاهان منحصربه‌فردی کرده است اما در عین حال موجب شده تا در مقابل آلودگی‌های کشاورزی و صنعتی و نفتی بسیار آسیب‌پذیر باشد و به همین دلیل لازم است تا همه کشور های حاشیه ان عزمی جدی تر برای کاهش وروردی آلودگی ها به این اکوسیتم ارزشمند داشته باشند.

مهنس محمدرضا برجی مدیرکل حفاظت زیست گیلان در گفتگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه خزر پذیرنده نهایی آلودگی های گیلان است، گفت: با توجه به نزدیک شدن به فصل گردشگری، در هفته هوای پاک در استان بخشی از نوار ساحلی استان پاکسازی شد تا همجه ورود آلودگی ها به دریای خزر کمی کاهش یابد.

وی با بیان اینکه سواحل خزر جزو ثروت ملی محسوب می شوند و هیچ کس حق ندارد این سرمایه را تخریب کند، اضافه کرد: حفاظت از خزر متعلق به یک گروه و یا یک تشکیلات خاص دولتی و یا خصوصی نیست بلکه متعلق به هر ایرانی است که به محض ورود به استان گیلان حفاظت از خزر را وظیفه مهم خود بداند.

برجی با اشاره به کاهش جمعیت انواع آبزیان نظیر کیلکا و همچنین فوک خزری آنها را از نمونه های بارز دستاوردهای ورود آلودگی به خزر دانست و ادامه داد: اگر همچنان ورد آلودگی های صنعتی و خانگی و کشاورزی به رودخانه ها را شاهد باشیم گونه های منحصر بفرد خزر روزهای بدتری را در آینده خواهند داشت.

وی با بیان اینکه به دلیل نبود مدیریت بر فاضلابهای شهری همه آلودگی های پساب های خانگی در رشت به گوهررود و زرجوب می ریزند و این رودخانه ها را کاملا عقیم کرده اند و در این میان شهر صنعتی رشت نیز یکی از مقصران اصلی آلوده کردن این رودخانه ها است تصریح کرد: این آلودگی ها ابتدا به تالاب انزلی و در نهایت خود را به خزر می رسانند.

وی با بیان اینکه غول آلودگی برای رسیدن به خزر در گیلان می دود حرکت مسئولین به خصوص شهرداران شهرستانهای گیلان در ساماندهی زباله هایشان لاک پشتی است، تاکید کرد: هر شهری که در جهت ارتقای فرهنگ تفکیک از مبدا به جلو می رود یک قدم موثر در جهت کاهش آلودگی های خزر برداشته می شود.

وی گفت: علاوه بر ورود آلاینده های صنعتی به تالاب انزلی متاسفانه مشاهده می شود که برخی از افراد زباله هایی نظیر مبلمان خود را در تالاب رها می کنند و شاید می دانند که این چنین زباله هایی مانند سیمان در تالاب عمل می کنند و موجب کاهش عمق تالاب در اثر خشک شدن آب می شوند.

برجی با تاکید بر اینکه امسال اولویت محیط زیست گیلان بر ساماندهی زباله ها قرار گرفته است، گفت: هر انسان به طور میانگین سالانه ۱۰ برابر وزن خود زباله تولید می کند و با توجه به گردشگرپذیر بودن گیلان لازم است تا در جهت کاهش زباله های استان استراتژی جدیدی در استان به خصوص در ساماندهی زباله های روستایی اتخاذ شود.

وی افزود: با اجرای هر پروژه ای در گیلان که با منافع حفظ محیط زیست خزر در تعارض است دستور ایست خواهیم داد چون توسعه ای که محیط زیست را از بین ببرد در درازمدت موجب بطلان سرمایه های استان و کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه بهره گیری از ظرفیت های خزر و دیگر تالاب های گیلان نظیر پرنده نگری می تواند درآمد های میلیون دلاری نصیب گیلان کند بدون آنکه به محیط زیست این دریاچه منحصر به فرد در دنیا آسیبی وارد شود، گفت: لازم است در این مورد مسئولین مربوطه وارد عمل شوند./ایسنا

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید