چای شما

تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ در ۲:۵۶ ب.ظ , کد خبر:   521
میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ تلاش برای جعل نام خلیج فارس است

jO1398997262

به گزاش جیرگوابر نیوز،به نقل از خبرنگا مهر، مجید تفرشی در دهمین همایشی ملی علمی – پژوهشی خلیج فارس در بندر عباس افزود: همه ما می دانیم که در سالهای حکومت قاجار و پهلوی، ایران ماجراهای زیادی را در منطقه داشته است و خلیج فارس نیز از این مسئله تاریخی مستثنی نبوده است، به گواه تاریخ دولت بریتانیا و دست نشاندگان آن در این منطقه در آن روزگار در راستای سیاست ایران زدایی از خلیج فارس قصد خرید کل جزایر منطقه را دنبال می کردند و بعد و بعدتر در حکومت محمدرضا شاه نیز منطقه خلیج فارس با چند چالش جدی مواجه بوده است.

وی افزود: اپک و سلطه ایران بر آن، زفار، تأسیس امارات، جنگ عراق علیه ایران و … از آن دسته بازی های سیاسی آن دوره علیه منافع ملی خلیج فارس بوده است. همچنین اولین اعلامیه عراق برای توجیه بین المللی حمله نظامی به ایران (شهریور ۱۳۵۹) نیز با ادعای دفاع از حاکمیت عربی در منطقه عربستان اشغال شده(منظور خوزستان) بوده است؛ بنابراین مسئله بازیگران جهانی و نقشه های شوم آنها علیه منافع ملی ایران موضوعی پیش پا افتاده و ساده ای نیست که بخواهیم ساده از کنار آن بگذریم.

تفرشی ادامه داد: متاسفانه طی سالهای اخیر سیاستهای نادرستی در سطح بین الملل اعمال شد که جبران آن به تلاش و تحقیق علمی نیازمند است. باید گفت در دولت جدید که به نظر می رسد دنیا روی خوشی به ایران نشان داده است باید از موقعیت جاری برای ترمیم و بهبود مسایل تاریخی که منافع ملی و به ویژه منافع حوزه خلیج فارس را تهدید می کند، سود برد.

تفرشی اظهار کرد: در این مسئله به چند نکته اساسی باید توجه کرد طی چند سال است که کمپین جدی با ابعاد رسانه ای، تبلیغاتی در دنیا وجود دارد که درآمد سرشاری را برای جذب و استفاده از بهترین محققان حوزه خلیج فارس به کار می گیرند. دراین میان کمتر پژوهشگری وجود دارد که به خاطر انصاف سخن از حقانیت ایران به میان آورد.

وی با اشاره به فعالیتهای تبلیغاتی قطری ها علیه ایران گفت: دولت قطر بعد از تجاوز عراق به خاک ایران چند کار رسانه ای دقیق و حساب شده کرد؛ تأسیس شبکه الجزیره و اخیرا شبکه جدید العربیه که همه این برنامه های تبلیغاتی برای عربی سازی اسناد موجود در زمینه خلیج فارس به کار بسته شده است. برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر که در این پروژه بازیگران عرب هدف بزرگ عنوان کردن نام جعلی خلیج عربی را دنبال می کنند؛ خیلی ساده انگارانه است که تصور شود این هزینه ها و برنامه ریزی ها از سوی کشورهای عربی برای مطرح کردن یا دوستی با ایران همسایه پی گرفته می شود.

این استاد اسناد ایرانی ادامه داد: در این میان و با هدف تهدید منافع ایران، عربستان به طور مفصل پروژه هایی را با هزینه های هنگفت طراحی و اجرا کرده است. ایجاد مؤسسات تحقیقاتی با پژوهشگران برجسته همه و همه در راستای تحریف تاریخ و جعل نام خلیج فارس انجام  می شود. وضعیت امارات هم که روشن است و نیازی به طرح سوءاستفاده های آن از خلیج فارس و جزایر اطرافش نیست.

وی تأکید کرد: اینها همه هست و باید دانست طبیعت رفتاری کشورهای عربی غیر از این نیست.  ما تصور می کنیم بر پایه باور و اجماع ایرانی که حقانیت خلیج فارس امری مسلم و غیرقابل انکار است باید برای دنیا نیز اینگونه باشد و دنیا را موظف به دفاع از آن می دانیم در صورتی که با تاسف باید گفت عالم سیاست براساس زر و زور بنا شده است.

تفرشی تصریح کرد: برخی کشورهای عربی با ایران دشمنی های آشکار و نهان می کنند و ما می توانیم در مقابل کار علمی عمیق و دائمی انجام دهیم، نفوذ بر جامعه بین المللی با فعالیت علمی – پژوهشی حاصل می شود نه لشگرکشی و فحاشی.

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید