چای شما

تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ در ۲:۲۷ ب.ظ , کد خبر:   514
کوشکی و دلبر به جام جهانی نمی‌رسند/ ۳۰۰کیلومتر رکاب‌زنی برای اتصال کوشکی و دلبر

2236586_776

بلاتکلیفی کوشکی و دلبر محصول خلف وعده مسئولان محیط زیست است.
به گزارش  جیرگوابر نیوز، سال گذشته سازمان محیط زیست تصمیم گرفت ۲یوزپلنگی که از کودکی در اسارت نگه‌داری شده‌اند را به پارک پردیسان منتقل کند تا گامی باشد برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی.

تکثیر در اسارت،‌ طراحی که خیلی در دنیا موفق نبوده است ولی با توجه به اینکه یوزپنگ آسیایی در ۱۱کشور آسیایی منقرض شده است و حالا نزدیک به ۵۰قلاده آن تنها در مناطق کویری ایران وجود دارد، شاید این طرح در صورت موفقیت بتواند برای حفظ نسل میراث طبیعی آسیا موثر باشد.

این در حالی است که سال گذشته تمامی مدیران محیط زیست وعده دارند تا دلبر(یوزپلنگ ماده) و کوشکی(یوزپلنگ نر) که هم‌اکنون در استان‌های خراسان شمالی و سمنان نگه‌داری می‌شوند به پارک پردیسان منتقل شوند.

مدیر سابق پارک پردیسان نیز اذعان داشت: که فضای ۱۰هکتاری برای نگه‌داری این ۲یوزپلنگ پردیسان در حال آماده شدن است و تا پایان سال به تهران منتقل خواهند شد.

اما این بار هم وعده محیط زیستی‌ها محقق نشد و امروز که ۲ماهی از سال ۹۳ هم می‌‌گذرد این انتقال صورت نگرفته است.

با توجه به شرایط نگه‌داری حیوانات گروهی دوچرخه‌سوار مسیر خراسان شمالی تا سمنان را رکاب زدند تا شرایط نگه‌داری کوشکی و دلبر را به گوش مسئولان برسانند، شجاعی یکی از اعضای تیم ۳نفره دوچرخه‌سواران در گفتگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران گفت: ۳۰۰کیلومتر رکاب زدیم تا از نزدیکی فضای نگه‌داری کوشکی و دلبر را مشاهده کنیم.

وی ادامه داد: کوشکی در خراسان شمالی و در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم در فضای ۱۲هکتاری نگه‌داری می‌شود.

اما متاسفانه دلبر در قفسی کوچک در منطقه خارتوران سمنان نگه‌داری می‌شود که به هیچ عنوان فضای مناسبی نیست.

وی با اشاره به هدف این حرکت خاطرنشان کرد: پیام ما به مدیران سازمان محیط زیست بعد از طی کردن ۳۰۰کیلومتر این است که با توجه به شرایط حساس یوز در ایران هرچه زودتر این ۲قلاده را به تهران و یا هرجای دیگری که از نظر کارشناسان مناسب است انتقال دهند و از فرصت باقی مانده در جهت حفظ این گونه استفاده کنند.

در همین راستا احمد علی کیخا، معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در اواخر سال گذشته بود که متخصصین و مشاوران به این جمع‌بندی رسیدند که پارک پردیسان برای انتقال ۲یوزپلنگ از سایر مناطق کشور مناسب‌تر است.

وی ادامه داد: طرح آن تهیه شده است و به معاونت توسعه سازمان ارائه شده و در حال اجرا است.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در خصوص خلف وعده سازمان، اظهار داشت: با توجه به اینکه جایگاه آنان در پردیسان در حال تکمیل شدن است سعی داشتیم تا قبل از جام جهانی به تهران منتقل شوند اما با تاخیر به طور یقین تا پایان سال این کار انجام خواهد شد.

شایان ذکر است؛ که دلبر از سال ۹۰ و کوشکی از سال ۸۶ با هدف طرح تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اسارت نگه‌داری می‌شوند. /باشگاه خبرنگاران

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید